CPM (Continuous Passive Motion)
Dr Salter zbadał wpływ ciągłego biernego ruchu w porównaniu do unieruchomienia na gojenie i regenerację w wielu zaburzeniach i urazach układu mięśniowo tkankowego na modelu zwierzęcym.
W 35 badaniach eksperymentalnych na chorych dzieciach udowodnił, że przez stosowany przez cztery tygodnie CPM ma niezwykle korzystny wpływ na gojenie i regenerację chrząstki stawowej. Na przykład, w okostnej protezy stawu kolanowego królika, powoduje wzrost osteoblastów (które są przeznaczone do produkcji kości), zmianę obrazu fenotypowego chondroblastów wytwarzających chrząstkę stawową.
Od 1978 (po pierwszych ośmiu latach badań podstawowych), dr Salter zaczął stosować CPM u ludzi chorych, kontynuując badania. Dr Salter rozpoczął współpracę z inżynierami mechanikami i naukowcami w kwestii produkcji maszyn CPM dla stawów maziowych ciała.
Wśród wskazań do stosowania CPM należy wyróżnić:
W chwili obecnej nie są znane działania uboczne, zarówno pożądane, jak i niepożądane, przy stosowaniu szyn ruchowych CPM ARTROMOT®. System ARTROMOT® obejmuje zestaw aparatów do ćwiczeń biernych następujących stawów: biodrowego, kolanowego, skokowego, barkowego, łokciowego, nadgarstka, palców ręki.
Zastosowanie ćwiczeń CPM we wczesnym okresie leczenia oraz stosowanie go minimum 4 godziny dziennie przez kilka tygodni skutkuje uzyskaniem swobodnego i bezbolesnego zakresu ruchu. W wielu wypadkach stosuje się CPM jeszcze przed operacją, jako element przygotowania funkcjonalnego pacjenta i aparatu ruchowego do planowanego zabiegu.