Geneza i rozwój
Mechanoterapia
Dr Jonas Gustav Vilhelm Zander (29-III-1835; 17-VI-1920) szwedzki lekarz, ortopeda i jeden z pomysłodawców mechanoterapii począwszy od roku 1850 rozpoczął eksperymenty z elementami mechanicznymi wspomagającymi gimnastykę, a od 1860 wynalazł wiele urządzeń mechanicznych do aktywnego i biernego ruchu kończyn. W 1865 założył instytut Medico-Mechanical Institute w Sztokholmie, w którym znajdowało się 27 urządzeń. Jego maszyny do ćwiczeń zostały zaprojektowane w celu wzmocnienia mięśni, wzmożenia krążenia, poprawy koordynacji i eliminacji sztywności stawów. Opis zawarł w publikacji „Mechanical Exercise: A Means of Cure” z 1883 r. Niestety rozwój koncepcji mechanoterapii Zandera został powstrzymany poprzez dwie wojny światowe, śmierć twórcy koncepcji, wielki kryzys, i pandemię grypy.CPM (Continuous Passive Motion)
Tradycyjnie akceptowane i stosowane w leczeniu stawów chorych i pourazowych unieruchomienie znacznie ograniczało potencjał odbudowy i leczenia chrząstki stawowej. W 1970 roku, w szpitalu dla chorych dzieci i instytucie badawczym dr Robert Bruce Salter ogłosił tezę na podstawie uprzednich 15 lat badań, że unieruchomienie jest bardzo szkodliwe dla stawów, a ponadto, że unieruchomienie nie pobudza gojenia chrząstki stawowej i ogranicza jej regenerację. Na tej podstawie opracował rewolucyjną biologiczną koncepcję Ciągłego Ruchu Biernego (CPM) stawów. Dr Salter zbadał wpływ ciągłego biernego ruchu w porównaniu do unieruchomienia na gojenie i regenerację w wielu zaburzeniach i urazach układu mięśniowo-tkankowego na modelu zwierzęcym. Przedmiotem eksperymentów były:Od 1978 (po pierwszych ośmiu latach badań podstawowych), dr Salter zaczął stosować CPM u ludzi chorych, kontynuując badania. John Saringer, inżynier mechanik i naukowiec, rozpoczął współpracę z dr Salterem w kwestii produkcji maszyn CPM dla wszystkich stawów maziowych ciała.
Poza tym dr Salter opracował procedurę korygowania wrodzonego zwichnięcia biodra, współopracował klasyfikację urazów chrząstki wzrostowej u dzieci. Jego podręcznik chirurgii ortopedycznej, chorób i urazów układu mięśniowo-szkieletowego jest używany na całym świecie.
Wśród wskazań i przeciwwskazań do stosowania CPM należy wyróżnić:
Zastosowanie ćwiczeń CPM we wczesnym okresie leczenia oraz stosowanie go minimum 4 godziny dziennie przez kilka tygodni skutkuje uzyskaniem swobodnego i bezbolesnego zakresu ruchu. W wielu wypadkach stosuje się CPM jeszcze przed operacją, jako element przygotowania funkcjonalnego pacjenta i aparatu ruchowego do planowanego zabiegu.